Kongres „Power of One rozpoczęty!

Prawie trzy tysiące uczestników z kilkudziesięciu europejskich krajów spotkało się w Nowym Sadzie (Serbia) na kolejnym Paneuropejskim Kongresie Młodzieży. Pierwszy dzień spotkania w Serbii, to przede wszystkim odpoczynek po długiej podróży, poznawanie miasta oraz uroczysta inauguracja Kongresu.

Do Serbii udało się 49 osób z Polski. Część grupy wyruszyła w trasę z Warszawy, a pozostali uczestnicy dosiedli się do autokaru w Krakowie, gdzie pojawił się również przewodniczący Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, pastor Jarosław Dzięgielewski, który życzył uczestnikom wspaniałych duchowych przeżyć i modlił się o bezpieczną drogę do Nowego Sadu. Sama podróż przebiegła bezproblemowo i około godziny 11:00 we wtorek grupa bezpiecznie dotarła na miejsce

Nowy Sad – gospodarz Kongresu – zdecydowanie nie jest jednym z najpiękniejszych miast w Serbii, a jego mieszkańcy sprawiają wrażenie smutnych, a wręcz zdenerwowanych. Może jednak taki właśnie był zamysł organizatorów? Może liczne programy ewangelizacyjne przygotowane z myślą o uczestnikach kongresu i samych mieszkańcach Nowego Sadu sprawią, że już za kilka dni na twarzach wielu z nich zagości uśmiech?

Po zakończeniu rejestracji i zakwaterowaniu, uczestnicy regenerowali siły na wiele sposobów: Niektórzy udali się na pobliski basen. Inni próbowali specjałów serbskiej kuchni, a jeszcze inni po prostu ucięli sobie krótką drzemkę. Po kolacji przyszedł czas na długo wyczekiwaną inaugurację spotkania w Nowym Sadzie.

Początek wieczornego programu był tyleż zaskakujący, co i groteskowy. Najpierw do Centrum Kongresowego SPENS (w którym odbywa się tegoroczny kongres) wjechał gigantyczny serbski but, na pokładzie którego znaleźli się Paul Tompkins (dyrektor sekretariatu młodzieży TED) oraz Stephan Sigg (dyrektor sekretariatu młodzieży EUD). Przywitali oni zgromadzonych uczestników i zaprosili na scenę głównych konferansjerów kongresu – Aleksandrę Pujić oraz Enocha Bohma. Oni również mieli dość spektakularne wejście – na salę wjechali na dorożce. Miłym akcentem było przywitanie delegacji z wszystkich krajów reprezentowanych podczas kongresu. Jedną z najbardziej widocznych grup okazali się młodzi adwentyści z Polski, którzy od stóp do głów przystrojeni byli w biało-czerwone barwy.

W imieniu miasta-gospodarza uczestników przywitał główny organizator kongresu Dragan Grujicić, który przypomniał, że architektem Centrum Kongresowego SPENS był wyznawca Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego z Serbii, ale następnie zaprosił tradycyjny zespół ludowy, do wykonania programu artystycznego. Młodzi Serbowie zrobili prawdziwą furorę i zebrali burzę oklasków. Chwilę później na scenie pojawił się zespół uwielbieniowy, który starał się nauczyć uczestników słów oficjalnego hymnu kongresu – pieśni „Power of One”. Ten ciekawie zaaranżowany utwór będzie jedną z najczęściej wykonywanych pieśni, w ciągu kolejnych 4 dni kongresu w Nowym Sadzie.

Na zakończenie wieczornego programu Słowo Boże do zgromadzonych uczestników skierował pastor Dejan Stojković, Serb który od ponad 10 lat mieszka w Wielkiej Brytanii. Swoje rozważania pastor Stojković oparł na 4 rozdziale Ewangelii Jana, który opowiada o spotkaniu Jezusa z Samarytanką nad studnią Jakuba. Mówca podkreślił, że często wydaje się nam, że sprawujemy pełną kontrolę nad naszym życiem, które wypełniamy po brzegi atrakcyjnymi rzeczami. Jednak sami nigdy nie wypełnimy „szklanki naszego życia w 100%”. Tak było również w przypadku kobiety, z którą rozmawiał Jezus. Dopiero, gdy do naszego serca wpuścimy Zbawiciela, wtedy nasza dusza wypełni się jego miłością. Jednak nie tylko się wypełni, ale wręcz przepełni. Wtedy, i tylko wtedy będziemy chcieli dzielić się z innymi bezmiarem Bożej dobroci i łaski.

Po końcowej pieśni i modlitwie część uczestników kongresu udała się na wieczorne uwielbienie – „After Glow”. Inni wykorzystali ten czas na rozmowy i integrację. Pozostałe osoby udały się miejsc noclegowych, aby „naładować swoje akumulatory” przed środowym programem, który po brzegi wypełniony będzie ciekawymi warsztatami oraz bogatym programem duchowym.

Już jutro w serwisie MŁODZI.adwent.PL kolejna relacja z Kongresu w Serbii.

Daniel Maikowski