Nuty w ciemności – „Cudowna łaska”

John Newton urodził się 24 lipca 1725 roku. Miał sześć lat gdy jego matka zmarła. W wieku 11 lat dołączył do swojego ojca na morzu. Pełnił gorliwie swoją praktykę jako marynarz aż w końcu stał się kapitanem statku  przewożącego niewolników. W tym czasie porzucił także wszelkie religijne „słabości“. Jako handlarz niewolników i przedsiębiorca, prowadził rozwiązłe życie i był znany ze swojego okrucieństwa.

Pewnej burzliwej nocy, jego statek prawie zatonął. Newton wiedział, że mógł tą podróż przypłacić życiem a jednak tak się nie stało. Doskonale wiedział, jak wyglądało jego dotychczasowe życie. Może ktoś chciał mu dać drugą szansę? W jego sercu znów pojawiły się duchowe rozterki. Może to były wspomnienia jego religijnej matki, którą jako dziecko często widział w trakcie modlitw na kolanach? A może to wpływ jego wielkiej miłości Marii Catlett, kobiety mocno wierzącej, którą później poślubił? Cokolwiek stało się z jego sercem, zmieniło je na zawsze.

Jeszcze przez kilka miesięcy John Newton pływał na statku wraz z niewolnikami, którymi handlował. Miał jednak coraz więcej współczucia dla przewożonych ludzi, często podejmując się ich długotrwałego leczenia. Wreszcie, w przekonaniu, że handel niewolnikami jest zły, opuścił statek i podjął pracę na lądzie.

W dość krótkim czasie Newton zdecydował się zostać kaznodzieją. Został wyświęcony w wieku czterdziestu lat w kościele w Olney, w Anglii. Kontynuował swoją służbę aż do końca życia nawet wtedy, kiedy jego wzrok odmówił mu już posłuszeństwa.  Zmarł 21 grudnia 1807 roku w wieku 82 lat.

Amazing Grace

Amazing Grace, how sweet the sound,
That saved a wretch like me.
I once was lost but now am found,
Was blind, but now I see.

T’was Grace that taught my heart to fear.
And Grace, my fears relieved.
How precious did that Grace appear
The hour I first believed.

Through many dangers, toils and snares
I have already come;
'Tis Grace that brought me safe thus far
and Grace will lead me home.

The Lord has promised good to me.
His word my hope secures.
He will my shield and portion be,
As long as life endures.

Yea, when this flesh and heart shall fail,
And mortal life shall cease,
I shall possess within the veil,
A life of joy and peace.

Yes, when this flesh and heart shall fail,
And mortal life shall cease;
I shall profess, within the vail,
A life of joy and peace.

Cudowna Łaska

Cudowna łaska, jak słodki to dźwięk,
Który uratował nędznika takiego jak ja.
Kiedyś byłem zagubiony, lecz teraz zostałem odnaleziony,
Byłem ślepy, ale teraz widzę.

Ta łaska nauczyła moje serce strachu,
Ale ta łaska dała mi także od strachu uwolnienie,
Jak cenne jest to, że łaska się pojawiła
W godzinie, w której pierwszy raz uwierzyłem,

Przez wiele niebezpieczeństw, trudów i sideł
Już przeszedłem,
Ta łaska, która przyniosła mnie dotąd bezpieczne
i łaska, która doprowadzi mnie do domu.

Pan obiecał mi dobro.
Jego Słowo moją nadzieję zabezpiecza.
On moją tarczą i częścią będzie,
Dopóki życie będzie trwać

Tak, gdy ciało i serce zawiodą,
A życie doczesne ustanie,
Będę mieć za zasłoną,
Życie w radości i pokoju.

Tak, gdy to ciało i serce zawiodą,
A życie doczesne ustanie,
Ja wyznam za zasłoną,
Życie w radości i pokoju.

(Poniższa zwrotka została napisana przez anonimowego autora)

Kiedy będziemy tam dziesięć tysięcy lat
Jasno świecąc jak słońce.
Nie zabraknie nam dni aby śpiewać o chwale Bożej
Tak jak wtedy, kiedy pierwszy raz zaczęliśmy.

Pieśń „Amazing Grace“ pierwszy raz ukazała się w druku w śpiewniku „Olney Hymns“ w 1779 roku. Na przestrzeni lat stała się jednym z najpopularniejszych hymnów patriotycznych w Stanach Zjednoczonych.

Popularność pieśni znacząco wzrosła w latach 60. XX wieku, do czego przyczyniła się jej obecność na ścieżce dźwiękowej popularnego filmu Artura Penn’a zatytułowanego Restauracja Alicji (Alice’s Restaurant) oraz hitowy singel z utworem wydany przez piosenkarkę Judy Collins. Wersja instrumentalna, nagrana przez wojskową orkiestrę Royal Scots Dragoon Guards, osiągnęła w roku 1972 pierwsze miejsce na brytyjskich listach najpopularniejszych singli. Amerykańska stacja telewizyjna PBS poświęciła pieśni specjalny godzinny film dokumentalny, który znalazł się wśród programów telewizyjnych o największej oglądalności w historii tej stacji.

Hymn „Amazing Grace“ jest w pewnym sensie zapisem własnej historii Newtona. Ta sama Boża łaska, która go uratowała to ta sama, którą później dzielił się w swoich kazaniach. Jednak hymn ten jest także cichym zapisem doświadczenia każdego chrześcijanina. To niesamowite, że dostępujemy zbawienia jedyne dzięki Bożej łasce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, a nie zasługom naszych rąk czy bogactwa. To niesłychane, że Bóg miłości odnalazł nie tylko kogoś takiego jak John Newton, ale że jest gotów szukać każdego innego człowieka! To wspaniała nowina. Tak wspaniała, że aż trudno w nią uwierzyć. Ale uwierz w to, bo to prawda!