25-lecie ZHA Pathfinder – Relacja

[singlepic id=213]

W dniach od 23 do 25 stycznia br. w Warszawie odbyła się uroczystość obchodów 25-lecia działalności Związku Harcerstwa Adwentystycznego Pathfinder  w Polsce. Szczególnym gościem jubileuszowego zjazdu odbywającego się pod hasłem „Z Niego, przez Niego i ku Niemu” był  pastor Paul Tompkins, dyrektor sekretariatu młodzieży i harcerstwa Pathfinder w Wydziale Transeuropejskim Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.

Gdy mówimy o świętowaniu, to przychodzą nam na myśl różne uroczystości: urodziny, sobota, rocznice, wesela itp. Całkiem niedawno, jako Pathfindersi, mieliśmy zaszczyt uczestniczenia w wydarzeniu, które dla nas – harcerzy – miało szczególne znaczenie. W tym roku obchodzimy bowiem 25-lecie działalności ZHA Pathfinder w Polsce.

Jubileuszowe obchody rozpoczęły się w piątek 23 stycznia. O godzinie 16., gdy wszyscy byliśmy już przebrani w odświętne mundury, rozbrzmiał gwizdek oboźnego, który ogłaszał rozpoczęcie zjazdu. Wniesienie sztandaru, flag, zaśpiewanie hymnu i modlitwa w bardzo wzniosły sposób podkreśliły znaczenie tego wydarzenia.

Po uroczystym apelu i wspólnej kolacji, uczestnicy zjazdu spotkali się na wspólnym nabożeństwie rozpoczynającym Dzień Święty. Razem z grupą uwielbieniową wspólnie mogliśmy chwalić Boga pieśniami. Następnie wysłuchaliśmy biblijnej refleksji pastora Paula Tompkinsa, który pełni funkcję dyrektora Pathfinder w Wydziale Transeuropejskim. Ostatnim punktem piątkowego programu był  wieczór wspomnień – czas podsumowań i wielu interesujących historii – zarówno tych wzruszających, jak i zabawnych. Był to również moment, w którym młodsi harcerze mogli dowiedzieć się od swoich starszych kolegów i koleżanek wielu nieznanych im faktów z historii ruchu Pathfinder w Polsce.

W sobotę, po wspólnym śniadaniu, udaliśmy się na nabożeństwo. Był to czas wspólnego śpiewu, modlitw oraz studiowania Słowa Bożego. Gdy nakarmiliśmy się duchowo, nadszedł czas na posiłek fizyczny oraz dużą dawkę ruchu.

Jedną z głównych atrakcji popołudniowego programu była gra terenowa, dzięki której poznaliśmy wiele istotnych faktów związanych z Warszawą i jej historią. Szczególne podziękowania należą się warszawskiej drużynie Pathfinder, która była odpowiedzialna za przygotowanie tej zabawy.

Gwoździem wieczornego programu był oczywiście jubileuszowy tort, a w zasadzie trzy duże torty – udekorowane symbolami harcerstwa Pathfinder. Podczas wieczornego programu odbyła się również jubileuszowa  „Olimpiada”, która sprawdziła naszą wiedzę w różnych dziedzinach.

W czasie niedzielnego nabożeństwa pastor Paul Tompkins posłużył się ilustracją, która szczególnie zapadła nam w pamięci. Pastor Tompkins związał ze sobą sześć chust harcerskich, które przywiózł ze sobą. Następnie poprosił nas, abyśmy i my przynieśli nasze chusty i również je ze sobą związali. W ten sposób wszyscy razem stworzyliśmy jedną wspólną chustę. Była to doskonała ilustracją tego, że nasza siła tkwi w jedności. Jako Pathfindersi, jesteśmy organizacją mającą na celu opowiadanie innym o Jezusie Chrystusie. Właśnie to jest naszym wspólnym celem. Sami jesteśmy w stanie zrobić nie wiele. Jeden  gdy  połączymy się razem, uchwycimy się naszego Boga, i poprosimy, aby stał się naszym przewodnikiem – wtedy, i tylko wtedy będziemy naprawdę silni.

Jednym z ostatnich punktów programu była druga części jubileuszowej „Olimpiady” – która przetestowała naszą sprawność fizyczną, ale nie tylko. Mogliśmy uczestniczyć w wielu zróżnicowanych konkursach takich jak: przeciąganie liny, siłowanie się na rękę, koszykówka, piłka nożna, malowanie, kręgle, ping-pong, odnajdywanie tekstów biblijnych na czas czy też test ortograficzny. Był to czas dobrej zabawy, ale i odkrywania nowych talentów i zdolności.

Po zakończeniu wspólnej rywalizacji i ogłoszeniu zwycięzców poszczególnych konkursów, nadszedł moment uroczystego zakończenia jubileuszowego zjazdu. Po raz ostatni wybrzmiał hymn zjazdowy „Tylko w Jezusie”, oficjalny hymn ruchu Pathfinder, a uroczystość została zwieńczona wspólną modlitwą.

Dziękujemy organizatorom, harcerzom, zuchom, gościom, rodzicom, Paulowi Tompkinsowi, grupie uwielbieniowej oraz wszystkim tym, którzy mieli jakikolwiek wkład w przygotowanie tego zjazdu. Szczególne podziękowania należą się jednak naszego Bogu, który przez ostatnie 25-lat prowadził ruch Pathfinder w Polsce – chronił go i doświadczał.

Zuzanna Śleszyńska, Podkowa Leśna